Kouzelné dekorace ze jmelí
Když je řeč o jmelí, spousta z nás si právem vybaví čas Vánoc. Tato rostlina, která je symbolem štěstí a bohatství, se stala součástí adventních i vánočních dekorací. V tuto dobu ji najdete kdekoliv na trzích, v květinářství a zahradnictví. Ať už si koupíte jmelí zelené nebo barvené, nemělo by vám o svátcích doma chybět. Při nákupu si vybírejte rostlinky, které mají svěže vypadající lístky a na noc je nechte na chladnějším místě, aby se příliš rychle nevysušily.
Co všechno můžeme jmelím dekorovat?
· Věnec na stůl i k zavěšení, na který jednoduše pomocí drátku připevníte snítky jmelí. Velmi dobře vypadají také na přírodním dřevěném věnečku. Tuto přírodní krásu není mnohdy ani nutné dále výrazně přizdobovat.
· Namísto větviček jehličnanů do slavnostního svícnu použijte jmelí.
· Tradiční svazek jmelí ovázaný stuhou, zavěšený v místnosti na lustru, garnýži nebo v okně.
· Ještě slavnostněji můžete svazek umístit na dveře a přidat ozdoby na stromeček, například malé baňky nebo jiné lehčí dekorace.
· Větvičky chvojí, jmelí a okrasné bobule naaranžujte do vázy a postavte na stůl.
· Při přípravě štědrovečerní tabule doplňte prostírání o malé kytičky jmelí.
· Na zabalený dárek pod provázek nebo mašli zastrčte spolu se jmenovkou kousek jmelí.
· Ven na okno do truhlíku vytvořte aranžmá z větví jehličnanů, červených bobulí, šišek a nezapomeňte je doplnit o čerstvé jmelí.
· Chcete-li mít trvalejší výzdobu, na internetu seženete v podobě jmelí i svítící umělé girlandy.
Zvyk zavěšování a líbání se pod jmelím k nám přišel pravděpodobně z Anglie. Jeho kouzlo však funguje pouze tehdy, jestliže jím někoho podarujete. Tím přinesete radost, lásku a zdraví do jeho příbytku. Čím více bílých bobulek jmelí má, o to více štěstí v příštím roce jeho majitele čeká.
Jelikož jmelí obsahuje jedovaté látky, pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky, buďte při zdobení obezřetní. Jakmile začne opadávat, raději jej přesuňte nebo odstraňte.