Testosteron dělá muže mužem, uvádí se, že do přibližně čtyřicátého roku života je hodnota testosteronu v normě a pak začíná poměrně rychle klesat. Velmi však záleží na životním stylu, který člověk vede, na jeho jídelníčku, na vlivu stresu a také na optimálním pohybu a fyzické kondici.
Lépe na tom budou muži, co nekouří, nepijí alkohol, nepijí kávu a kofeinové nápoje, konzumují celozrnné obiloviny, luštěniny, zdravé tuky, dostatek ovoce a zeleniny, snižují příjem masa (hlavně červeného), pravidelně sportují, snaží se udržet pozitivní mysl a odstranit ze života žárlivost, sobectví, nenávist, nadřazenost, submitivitu a další podobné projevy negativních vzorců chování.
Jak se projevuje nedostatek testosteronu
Předně bychom měli naznačit, že se nedostatek testosteronu může překrývat s jiným problémem, např. s nedostatkem magnézia, stresem a dalšími záležitostmi.
Depresivní a melancholické nálady – celková vitalita se začne vytrácet a stává se, že vám může kamsi „vyprchávat“ chuť do života, ona životní „šťáva“.
Nesoustředěnost, rozladěnost, podrážděnost, únava – i toto může souviset právě s úbytkem tohoto hormonu. Pokud máte doma někoho takového, buďte k němu vstřícní a tolerantní a snažte se mu spíše pomoci, než jej odsuzovat.
Problémy s pamětí – tyto potíže mohou souviset právě s hormonální nerovnováhou.
Ztráta mužnosti – v tomto případě máme na mysli ubývání svaloviny a naopak nabírání podkožního tuku, zejména na břiše.
Nezájem o sex – problémy s erekcí, snížené sexuální touhy a nezájem o provozování partnerské, milenecké sexuality a někdy i masturbace.
Pomáhejte si s adaptogeny
Proti úbytku testosteronu a pro zlepšení fyzické i sexuální kondice, a koneckonců i psychiky, zabírají adaptogenní rostliny. Patří sem např. Rozchodnice růžová, Ženšen, Ashwagandha, Eleuterokok a Maca peruánská.