To, že už máte nějaký ten křížek, rozhodně neznamená, že patříte do starého železa, aktivním způsobem života se člověk udržuje ve formě a nemělo by se to týkat jen aktivity duševní, ale i fyzické. A pokud vám to zdraví dovoluje, hýbejte se. Není to nic složitého, někomu vyhovují dlouhé procházky přírodou, někomu zase jízda na kole, jiný si zase rád zaplave. Záleží jen a jen na vás, jak se cítíte a také, co vás baví, samozřejmě musíte intenzitu sportu přizpůsobit svému věku, raději více kratších vzdáleností apod. A pokud vám sport do té doby nebyl zrovna tím pravým přítelem, tak možná právě v důchodovém věku nastal čas se mu alespoň trochu, rekreačně věnovat.
Pokud si nejste jisti, kolik a jaké zátěže snesete, není nic jednoduššího, než se obrátit na specialistu, který vám odborně poradí a sestaví plán, podle kterého se budete řídit.
Co ano a co ne
V posledních letech je velice častým sportem běhání. Začít rovnou s tím ale není zrovna nejrozumnější, tělo si na zátěž musí postupně zvykat, proto by bylo lepší začít s rychlou chůzí, vzdálenost můžete postupně navyšovat. A pokud vás nezlobí klouby, časem můžete přejít na mírný běh. Doba, po kterou je ideální se hýbat, je v rozmezí mezi půl hodinou a hodinou, postačí tři dny v týdnu, nejlépe je se sportu věnovat po ránu nebo během dopoledne.
Při jakémkoliv sportu nebo jiné fyzické zátěži je důležité sledovat frekvenci tepu. Za ideální je považováno kolem jednoho sta tepů.
Ať už se budete zabývat jakoukoliv pohybovou aktivitou, vždy dbejte na řádné oblečení a hodně pijte. Co se týká oděvu, pohodlné a funkční, vrstvení podle stávajícího počasí. Jestliže se začnete hýbat, měl by tomu odpovídat i jídelníček, strava by měla být pestrá, hodně ovoce a zeleniny, tělo vydá více energie, kterou je třeba doplnit. Vhodné je také užívání různých doplňků a vitamínů.