Po celém světě a na různých kontinentech se vyskytuje spousta druhů pavouků. Většina z nich je pro člověka i živočichy obecně prakticky neškodná. Existují však výjimky, které není radno při procházce přírodou podceňovat. Řeč je o jedovatých pavoucích. Na území České republiky se v minulosti vyskytovalo jedovatých pavouků poskrovnu. V dnešní době se změnou klimatu a postupného oteplování se k nám dostávají druhy, které jsou potenciálně nebezpečné. Jejich původní domovinou jsou zejména tropické oblasti. Můžeme na ně narazit například na Moravě. Kousnout by vás mohli jedině při sebeobraně, pokud byste na ně šlápli nebo je jinak ohrozili.
- Pavouci můžou být pro člověka paradoxně hodně přínosní. Zvláště ti jedovatí pro jejich jed, který má potenciální využití zejména v lékařství. Jedná se hlavně o léčbu srdeční arytmie, Alzheimerovy choroby a mozkové mrtvice. Pavouci produkují hedvábí, které je zároveň lehké a pevné. Právě pro tyto vlastnosti probíhají pokusy o jeho umělou syntézu.
- Většina pavouků napadá člověka jen výjimečně a jen málo jejich kousnutí způsobuje horší následky než bodnutí komára či včely. Přesto panuje mezi lidmi z nich strach. Najdete-li nějakého pavouka u vás doma, nepanikařte, vezměte malé košťátko a nechejte na něj pavoučka přelézt. Určitě ho nezabíjejte a vyneste ho na zahradu nebo na balkón. To však udělá málokdo a třeba se tak podle pověry připravuje o štěstí. O tom nepochybujte.
Vždyť i tak je pavouk ohrožený spoustou přírodních predátorů v podobě ptáků a vos (kutilek a hrabalek), kteří mají dobré barevné vidění. Jejich zbarvení naštěstí slouží jako maskování, které je před nimi chrání. , vždyť je zcela neškodný, i když třeba vzbuzuje neoprávněné obavy. Kvůli své technice lovu spočívající ve vytváření sítí a čekání na kořist symbolizuje trpělivost.