O vejcích se v minulosti na veřejnosti šířilo tolik protichůdných informací, že by se o tomto fenoménu mohl napsat román. Ti, kteří pamatují dobu tzv. rozvinuté socialistické společnosti, jejíž teze o výživě se opíraly vesměs o živočišné potraviny, si možná vybaví reklamní slogany v televizních krátkých spotech. Tehdy nebyly reklamy tak agresivní, jako jsou dnes, jejich sledování bylo spíše zábavné povyražení mezi hlavními vysílanými programy. A vejce patřila k oblíbenému tématu. Vaječné omelety, vejce naměkko či natvrdo, do buchet a koláčů, volská oka, zkrátka na jakýkoliv způsob, a tomu všemu nahrával i „Pan vajíčko“ jakožto reklamní maskot.
Cholesterolová horečka
V té socialistické době lidé věřili, že vejce jsou zdravou potravinou a prakticky nikdo neřešil nějaký cholesterol. Sortiment potravin byl navíc omezený a produkty od slepic byly dostupné pro každého. A pak se znenadání zjevila cholesterolová horečka. Bylo to na počátku 90. let a souvisela s masivní propagací rostlinných ztužených margarínů. Rostlinná Rama měla vytlačit klasické máslo a do ústraní se dostávaly i tradiční vaječné pokrmy. Nad tímto rozhodnutím sice někteří lidé žasli, ale většina se přikláněla k davovému šílenství.
Vaječný comeback
Návrat kapitalismu se v naší zemi musel nějak projevit a lidé na vlastní kůži museli prožít určitou zkušenost, aby opět začali více věřit vlastním pocitům. Teprve po dvaceti letech jsou vajíčka opět považována za tradiční součást našeho jídelníčku, která nejen, že není škodlivá, nýbrž je naopak prospěšná mnoha živinami.
Pochopitelně záleží na tom, v jakých podmínkách slepice žijí, zda na přirozené podestýlce, nebo v uzavřené kleci. Na kvalitě této potraviny se totiž projeví jak kvalitní krmná směs, tak i stres. Zkrátka, čím kvalitnější podmínky k životu slepicím poskytneme, tím zdravější a chutnější přínos můžeme od vajíček očekávat.